Podvody a podvodníci
(nejen) ve vzdělávání

Rozmohl se nám tady takový nešvar…

Stále častěji vyplouvají na povrch praktiky některých firem a lektorů,
kteří chtě/nechtě (jak kdo) uvádějí úřady v omyl.
Neproškolí to, co úřad v plné šíři očekává, ale jen to, co si úřad v dobré víře objednal.

"A proč jste mě nevaroval?!" vytýkal mi nejeden tajemník, když si objednal seminář úpravy úředních dokumentů podle ČSN 01 6910 a po jeho absolvování zjistil, že vyhodil peníze úřadovým komínem.

Rozmohl se nám tady takový nešvar… a nejde o sloveso "prcat" (z filmu Pelíšky). Vzdělávací firmy – AQE, Bova, Noveko, … – nabízejí seminář úpravy úředních dokumentů podle normy ČSN 01 6910. Úřad si je objedná a ony úředníky proškolí. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby do úpravy dokumentů vznikajících v samostatné a přenesené působnosti nevstupovala obrovská spousta zákonů a judikátů, např. správní řád, zákon o matrikách, zákon o registru smluv, zákon o archivnictví a spisové službě, …, které mají před samotnou normou přednost.

Firmy se hájí, že si úřad objednal úpravu dokumentů podle normy, že nechtěl úpravu dokumentů podle legislativy a judikatury, ale úřad netušil, že jejich seminář nezahrnuje vše, co potřebují (ostatně proto si v dobré víře objednaly odborníka, který se ukázal odborníkem nebýt). Je to taková obhajoba na úrovni žáka 4. třídy ZŠ. 

Přesto tajemníci, tajemnice a tajemničata (což je nové jazykově korektní oslovení nebinárních osob) objednávají semináře, kde se školí jen ČSN 01 6910. Úřad tak vyhodí peníze oknem za školení, které bude z cca 3/4 neaktuální a ve většině případů i dražší.

I proto školíme téma Současná legislativa a její dopad na úpravu dokumentů, kde ČSN 01 6910 je zdrojem sekundárním.

Jeden příklad za všechny:

  • Tito rádoby lektoři Vás naučí, že datum se píše takto: 1. 2. 2025 (s mezerami – podle pravidel českého pravopisu).
  • Ale Vaše matrikářka Vám potvrdí, že datum se píše takto: 01.02.2025 (bez mezer a s bezpečnostní nulou – podle zákona).

To znamená, že ČSN 01 6910 je dobrá pro školení ve firmě, ale rozhodně není dostačujícím zdrojem při vytváření úředních dokumentů.

Firma AQE, Noveko, agentura Bova a další firmy nabízející školení úpravy dokumentů podle ČSN 01 6910 vědomě/nevědomě uvádí úřady v omyl. Nenaleťte jim!


Internetové podvody

Internet se hemží mnohými podvody. Když jsem před týdnem prodával na internetu laserovou gravírku, ozval se mi zájemce a nabídl, že mi zaplatí předem a že ještě ke mně pošle pro zboží kurýra. Stačilo málo: měl jsem mu poslat číslo své karty, aby mi částku za zboží mohl poslat přímo na kartu. Ukázkový podvod.

Řadu článků nalezneme také stran novinky na českém trhu: TEMU. Autoři článků tvrdí, že zboží je nekvalitní a vyráběné malými dětmi v nevyhovujících podmínkách. Články píší zpravidla ti, kteří prodávají totožné zboží – jen za 8 až 9násobky cen TEMU. A opravdu: vše, co jsem koupil na Temu, je k dispozici i na českých e-shopech, ale násobně dráž. Mám tedy tomu rozumět tak, že majitelé českých e-shopů nakupují nekvalitní zboží vyráběné malými dětmi v nevyhovujících podmínkách? Samozřejmě že ne. Je to jen marketingová lež, protože Temu prodává napřímo, kdežto český e-shopař nakoupí to stejné zboží přes spoustu prostředníků.

Poslední článek mluví dokonce o nucené práci a sugestivně se ptá, zda český spotřebitel má právo na odstoupení ve 14denní lhůtě. Ano, i Temu na to myslí a vrácení zboží je dokonce bezplatné – na rozdíl od řady českých e-shopů.